Aktualności

Planuje się jego powstanie w sąsiedztwie intensywnie rekonstruowanej drewnianej cerkwi św. Paraskewy w Nowym Bruśnie (gm. Horyniec-Zdrój). Władze gminy chcą w jej pobliże przenieść dwa zabytkowe obiekty, które znajdują się na tym terenie.

Najbardziej właściwa wydaje się koncepcja umieszczenia tam drewnianej dzwonnicy konstrukcji słupowej z miejscowości Krzywe (odległość ok. 10 km). Powstała ona zapewne pod koniec XIX w. i pełniła funkcję bramy prowadzącej na cmentarzyk. Od lat nieremontowana, popada w coraz większą ruinę, stoi opuszczona w porastającym teren lesie.

Do Nowego Brusna mogłaby trafić także ponad stuletnia chata kryta jeszcze strzechą, którą jeszcze pięć lat temu zamieszkiwał ostatni właściciel. Gminie udało się ją zakupić za symboliczną złotówkę. W chacie mogłyby być prowadzone zajęcia prezentujące dawne sposoby przygotowywania posiłków, jak i inne tradycyjne czynności gospodarskie czy zwyczaje świąteczne.

Dawną cerkwią w Nowym Bruśnie, podobnie jak XVI-wieczną cerkwią wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO w nieodległym Radrużu, opiekuje się Muzeum Kresów w Lubaczowie.

turystyka smaki zielone eprocarpathia