Aktualności

W Rokietnicy (powiat jarosławski) do sprzedania jest zabytkowy zespół dworsko-parkowy. Obiekt czeka na nowego właściciela, który wykona remont i przeprowadzi prace renowacyjne. Może on liczyć na wsparcie merytoryczne, jak i pomoc finansową na wykonanie prac konserwatorskich od Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Dwór został wybudowany na przełomie XIX/XX wieku. Murowany częściowo podpiwniczony, założony na rzucie w kształcie litery L, dwukondygnacyjny. Bryła rozczłonkowana licznymi ryzalitami. Korpus główny stanowią dwa skrzydła – główne na osi wschód - zachód nakryte jest dachem kalenicowym ze szczytami w elewacjach wschodniej i zachodniej. Prostopadle do korpusu przylega skrzydło południowe poprzedzone parterowym portykiem. Przy nim dostawiona trzykondygnacyjna wieża. Elewacje o bogatej dekoracji sztukatorskiej o eklektyczno-secesyjnym charakterze. Na przełomie XIX/XX wieku właścicielem zespołu był Ludwik Świeżawski, a następnie Eustachy Uznański (zespół pozostaje własnością rodziny Uznańskich do zakończenia II wojny światowej). Po wojnie w budynku dworu mieściło się gimnazjum, następnie ośrodek zdrowia, następnie w latach 70. magazyn i mieszkania na piętrze. W końcu lat 80. XX wieku dwór, spichlerz i park stał się własnością prywatną. Powierzchnia użytkowa: dwór 677 m2, spichlerz 700 m2.

Generalny remont rozpoczęto w latach 1989-1990. Wykonano remont więźby dachowej, wymieniono pokrycie dachu na nową blachę, zrobiono nowe żelbetowe stropy, zerwano stare posadzki i większość tynków oraz wymieniono stolarkę okienną. Jednak od 1990 r. w obiekcie nie kontynuuje się prac remontowych. Remontu generalnego wymaga budynek spichlerza.

Zespół usytuowany jest na zachód od głównej zabudowy wsi, przy drodze prowadzącej do Woli Rokietnickiej. Zajmuje teren ok. 3,5 ha. Centralne miejsce zespołu zajmuje dwór, na południe od niego położony jest murowany spichlerz. W części wschodniej znajdują się dwa stawy.

Kontakt z właścicielami: tel. 606958605, e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Kontakt z osobą upoważnioną do oprowadzenia po obiekcie: tel. 725137237, 166221080.

fot. Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu (3)

turystyka smaki zielone eprocarpathia