Aktualności

Na dniach rozpoczęte zostaną prace remontowo-konserwatorskie bramy fortecznej Fortu I Salis Soglio w Siedliskach k. Przemyśla.

Fort W I Salis Soglio to fort artyleryjski Twierdzy Przemyśl, który powstał w latach 1882-1886 według projektu szwajcarskiego inżyniera Daniela Salis-Soglio. Został częściowo wysadzony w powietrze w czasie kapitulacji Twierdzy w 1915 r., proces rozbiórki trwał także po 1945. Obecnie uchodzi za jeden z lepiej zachowanych fortów w całej Twierdzy Przemyśl. Właśnie oryginalna, ceglana brama wjazdowa, przez którą wchodzi się na dziedziniec szyjowy fortu doczeka się remontu dzięki dotacji udzielonej Związkowi Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl.

W ramach prac przewidziano zabezpieczenie i wzmocnienie uszkodzeń konstrukcji zabytkowej bramy wjazdowej, zabezpieczenie oraz prace konserwatorskie przy zabytkowych murach oporowych prawego dziedzińca, a także zabezpieczenie i wzmocnienie uszkodzeń konstrukcji murów przy schodach na część bojową z prawego dziedzińca.

Wartość całego projektu to 92 764,47 zł z czego 50 tys. to dotacja od Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a 20 tys. zł. od Marszałka Województwa Podkarpackiego. Wszystkie prace przeprowadzi Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe Orion z Przemyśla, a termin ich zakończenia zaplanowano na 15 października br.

fot. KZ (2), arch. WikiCom

turystyka smaki zielone eprocarpathia