Aktualności

We wsi Wólka Niedźwiedzka (gm. Sokołów Małopolski) na niewielkim wzniesieniu, tuż przy rozdrożu dróg: Sokołów Małopolski, Leżajsk i Wólka-Górno stoi od lat parafialny kościół rzymskokatolicki Matki Bożej Królowej Polski.

Do Wólki „przyjechał” w 1912 r., kiedy to mieszkańcy wsi kupili modrzewiową świątynię stojącą do tej pory w pobliskiej Woli Żarczyckiej (od 1576 lub 1598 r.). Została ona rozebrana i wraz z całym wyposażeniem (m.in. trzy ołtarze z drewna lipowego) przewieziona na nowe miejsce. W czasie rekonstrukcji podwyższono ją o dwa metry oraz powiększona o kruchtę, składzik i zakrystię. Po 1920 r. dobudowano do kościoła przybudówkę przez całą szerokość kościoła. Od 15 grudnia 1927 r., decyzją biskupa przemyskiego, Wólka Niedźwiedzka stała się samodzielną parafią.

Kościół znów jednak okazał się za mały na potrzeby parafii. Za zgodą konserwatora wojewódzkiego architekt Henryk Sobolewski zaprojektował jego rozbudowę. Dzięki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego plany rewitalizacji całego zabytku były możliwe, a postęp prac jest bardzo szybki. Na zdjęciach na rusztowaniach ksiądz proboszcz Stanisław Szwanenfeld oraz Bogusław Kida, który zabiegał o wsparcie finansowe dla zabytkowej świątyni.

turystyka smaki zielone eprocarpathia