Aktualności

Ruiny bastejowego zamku we wsi Węgierka (gm. Pruchnik) na Pogórzu Dynowskim, posadowione są w dolinie, w północnej części miejscowości. Początki obronnego dworu wiążą się z nazwiskiem rodu Rozborskich. 
Kolejni właściciele Pieniążkowie w II połowie XVI wieku przebudowali i rozbudowali zamek na planie kwadratu o wymiarach 40 x 40 metrów do zachowanej (częściowo) formy. Posiadał on na pewno dwa skrzydła mieszkalne: zachodnie i południowe, być może i północne, a od wschodu otaczał go mur obwodowy. Pieniążkowie władali warownią aż do 1713 r. Pod koniec XVIII wieku fortalicjum zostało strawione przez pożar i już je nie odbudowano.
Do naszych czasów z obronnej rezydencji zachowała się jedynie cylindryczna czterokondygnacyjna wieża ze strzelnicami oraz dwa budynku stojący przy dziedzińcu. Zachowana basteja jest w stanie postępującej ruiny i bez restauracji z pewnością niedługo się rozsypie. Od strony wschodniej znajdował się park i zabudowania dworskie, z których przetrwały dwa budynki: jeden ze skarpami i spichlerz.

 

fot. Wojciech Preisner

turystyka smaki zielone eprocarpathia