Aktualności

We wsi Jabłonka (gm. Dydnia) wśród parku krajobrazowego z okazami wiekowych drzew (m.in. liczne stare dęby) stoi zabytkowy dwór murowany z cegły. Wzniesiony po 1831 r., a w 1890 r. powiększony o wsparty na kolumnach balkon. Stanowił własność Jaruntowskich, Słoneckich i Kraińskich.

Budynek na rzucie prostokąta, parterowy z mieszkalnym poddaszem jest zwróconym frontem na południe. Dwutraktowy z salonem na osi od północy. Elewacja frontowa z portykiem o dwóch kondygnacjach, wspartym na czterech kolumnach. Od północy wsparty na czterech filarach balkon. Dach mansardowy z lukarnami, kryty dachówką, nad portykiem dwuspadowy. Piwnice częściowo o sklepieniu krzyżowym.

Z pięknego wystroju wewnętrznego zachowały się tylko XIX-wieczne kominki: w salonie (kamienny z 2 konsolkami) i w jednym z pokoi (narożny, ujęty w pilastry, dźwigające gzyms, powyżej nisza).

W latach 2005-2008 przeszedł gruntowny remont. Obecnie własność prywatna, organizuje się w nim liczne konferencje, warsztaty, imprezy okolicznościowe oraz szkolenia i obozy wyjazdowe.

turystyka smaki zielone eprocarpathia