Aktualności

Zaproszenie na wernisaż wystawy fotograficznej autorstwa Grażyny Stojak, który odbędzie się w czwartek, 11 stycznia br. w Galerii Miejskiej w Strzyżowie (Rynek 15).

„Moja obecna wystawa, to smutna refleksja nad PRZEMIJANIEM, która dotyka wszystkich. Tyle zostało z podkarpackich wiatraków, co widać na zdjęciu, a także z 40. innych.... Tyle zostało czyli... niewiele zostało. Smutne resztki z polskiego dziedzictwa techniki. Gospodarcze wiatraki chłopskie były swoistym fenomenem na ziemiach Polski południowo-wschodniej. Przeminęły po II wojnie i nie ratował ich żaden konserwator zabytków. Zostały pozostawione same sobie.... Przetrwały tak naprawdę tylko te, które zostały przeniesione o skansenów.

W tej całej opowieści o wiatrakach jest jakaś analogia do dworów w Polsce. Także zmielił je czas i ludzie, system i rzeczywistość. Jest to opowieść o przemijaniu, którego mogłoby nie być. Ale niestety, ta historia się wydarzyła i dzisiaj opowiadać ją może tylko wiatr wiejący na pustych polach. Po dworach, po wiatrakach - smutne resztki zostały i nikt nie dba nawet o to, co pozostało. Bolesna prawda.”

Grażyna Stojak

adiunkt Uniwersytet Rzeszowski

turystyka smaki zielone eprocarpathia