Aktualności

Dwór Błotnickich (gm. Dzikowiec, powiat kolbuszowski) doczeka się po latach pozytywnych zmian. Zabytkowy dwór jest teraz w kiepskim stanie, ale wiosną 2018 r. mają rozpocząć się prace remontowe i adaptacyjne. Gmina Dzikowiec pozyskała ponad 2 mln 800 tys. zł unijnej dotacji, dołoży do tej kwoty jeszcze 700 tysięcy zł. W efekcie przeprowadzonych prac budynki zostaną połączone tak, aby powstał jeden kompleks, który będzie służył działalności kulturalnej. Będą się tam odbywały zajęcia dla dzieci i dorosłych, w planach są także wystawy czy spektakle teatralne.

W 1833 r. majątek ziemski w Dzikowcu zakupili do spółki Józef Błotnicki i Jan Piotrkowski. Klasycystyczny dwór wzniósł dla swojej rodziny Błotnicki. Powstał prostokątny budynek z charakterystycznym, wielobocznym ryzalitem w części ogrodowej. Na krótszych ścianach znajdują się – poprzedzające wejścia - nieduże portyki wsparte na filarach, na głównej fasadzie umieszczono ryzalit z wejściem głównym. W 1939 r. majątek zajęli Niemcy, a po II wojnie światowej utworzono tu państwowy dom dziecka, od 1982 r. przedszkole. Od 2012 roku opuszczony obiekt niszczeje.

Zespół oprócz dworu tworzy oficyna, wozownia, spichlerz i kapliczka. Całość otacza park krajobrazowy w stylu angielskim z alejami grabowo-dębowymi i unikalnymi okazami drzew, m.in. klon cukrowy czy tulipanowiec amerykański. Na osi w ogrodzie znajduje się rozległy staw otoczony szpalerami drzew.

turystyka smaki zielone eprocarpathia