Szukana fraza:     
 
 

Mapa interaktywna Zabytków Podkarpacia

X

Info-skarby

Zabytki na sprzedaż 'Węgierka- ruiny zamku '

Zabytki na sprzedaż

 

Kup Pan... zamek

 

Z czym najczęściej kojarzą się nam zabytki? - z fragmentami naszej rodzimej historii, które są w opiece i na utrzymaniu najczęściej skarbu państwa. Otóż okazuje się, że jest to błędne myślenie, bo kilkanaście lat temu zmieniło się prawo własności i teraz basztę, pałac albo zamek może nabyć praktycznie każdy. Wystarczy, że masz sensowny pomysł na „drugie życie” zabytkowej budowli. Trzeba jednak pamiętać, że kwoty na uratowanie zabytku często wielokrotnie przekraczają koszty wybudowania jego… kopii.
 
20 km od Jarosławia znajduje się stary bastejowy zamek w Węgierce (gmina Roźwienica). Wybudowany został najprawdopodobniej pod koniec XV w., przez rodzinę Rozborskich. Dawniej cały zespół, oprócz zamku, obejmował jeszcze dwa folwarki, w tym browar, tartak, gorzelnię, dwa młyny i cegielnię.
- Obecnie Węgierka należy do skarbu państwa, z tym, że od kilku lat szukamy kogoś, kto by się podjął zainwestowania w ten zabytek - wyjaśnia Mariusz Czuba, Wojewódzki Konserwator Zabytków z Przemyśla. - Ze swojej strony przeprowadziliśmy kompleksowe badania archeologiczne i zabezpieczyliśmy nieruchomość przed dewastacją i rozpadem. Jednak, aby zapobiec dalszej degradacji obiektu potrzebny jest inwestor.
- Obecnie czekamy na decyzję z MSWiA, która oficjalnie przekaże nam akt własności zamku w Węgierce wraz z zabudowaniami, ponieważ w tej chwili zabytek prawnie nie jest jeszcze własnością samorządową - tłumaczy Stanisław Górski, wójt gminy Pruchnik. - Jak dostaniemy akt wykonawczy, będziemy przygotowywać kompleksowe zagospodarowanie terenu oraz szukać inwestora.


Sztandarową inwestycją prywatnego przedsiębiorcy w zabytek na Podkarpaciu, jest kompleks pałacowo-parkowy w Krasiczynie, który dziesięć lat temu przejęty został przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Krasiczyn obecnie jest jednym z popularniejszych miejsc do organizacji nie tylko wesel, ale też konferencji i spotkań integracyjnych. Inwestycja przynosi korzyści, a współpraca z konserwatorem nie jest trudna, jak zapewniają obecni właściciele.


Na stronie internetowej Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków (www.wosozprzemysl.pl), znajduje się więcej takich nieruchomości, które czekają na inwestora. Są to m.in.: zespół dworsko - parkowy w Duńkowcach (gmina Radymno), założony po połowie XVIII wieku, gdzie z dawnego założenia zachował się – poza zniszczonym dworem - staw, murowany spichlerz z lat międzywojennych, filar głównej bramy wjazdowej oraz droga prowadząca na podjazd z gazonem. Stary dwór w Cieszacinie Wielkim (gmina Pawłosiów), do którego najprawdopodobniej w 1906 r. dobudowano kondygnację i obecnie ma wygląd piętrowego pawilonu z basztą w narożu oraz przepiękny pałac w Brzyskach (gmina Jasło), położony na wzniesieniu, w centralnej części wsi, w otoczeniu parku krajobrazowego, zbudowany w XIX wieku w stylu neorenesansowym.

Paulina Bajda

Skarby Podkarpackie

Nr 42

Nr 43

Nr 36

Nr 37

Nr 38

Nr 39

Nr 40

Nr 41

Nr 32

Nr 33

Nr 34

Nr 35

Nr 26

Nr 27

Nr 28

Nr 29

Nr 30

Nr 31

Nr 20

Nr 21

Nr 22

Nr 23

Nr 24

Nr 25

Nr 14

Nr 15

Nr 16

Nr 17

Nr 18

Nr 19

Nr 8

Nr 9

Nr 10

Nr 11

Nr 12

Nr 13

Nr 2

Nr 3

Nr 4

Nr 5

Nr 6

Nr 7

Nr 1

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.
Niniejsza strona powstała przy wsparciu Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) Program Sąsiedztwa Polska-Białoruś-Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004-2006 Wsparcie mikroprojektów oraz budżetu państwa.
Strona została przebudowana dzięki wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
CMS   powered by Edito