Aktualności

Starostwo powiatowe w Jarosławiu oficjalnie zostało właścicielem pałacu w Wysocku  (gm. Laszki, Podkarpackie) wraz z otaczającym go parkiem. Powiat dzięki notarialnej umowie z rodziną Zamoyskich jest już spokojny o los działającego w nim od 1961 r. Domu Pomocy Społecznej.

Kwota transakcji to 3 mln zł, płatne w trzech ratach. Pierwszą z nich w wysokości 1,2 mln zł starostwo dostało z budżetu państwa. Z przedstawicielami rodu uzgodniono również kwestię rewitalizacji parku, nad którą czuwać będzie Rada Konserwatorska złożona z delegowanych przedstawicieli ze strony starostwa (3 osoby) i Zamoyskich (2 osoby).

Wysocko było własnością m.in. królowej Marysieńki, którą odziedziczyła po swym pierwszym mężu ordynacie Janie Zamoyskim, i przebywała tu w wybudowanym przez siebie pałacu. Częstym gościem był tutaj król Jan III Sobieski. Następnie majątek na krótko był własnością Rakoczego, a w 1712 r. właścicielami zostali Adama i Elżbiety Sieniawscy. W latach 1724-1734 r. wzniesiono, zaprojektowany przez Giovanniego Spazzio, nowy pałac ufundowany przez Marię Sieniawską. W tym czasie powiększono park założony przez królową Marysieńkę, jeden z piękniejszych parków i ogrodów w stylu francuskim w Polsce (rys. pierwotnego założenia na zdjęciu). Następnie właścicielem dóbr został August Czartoryski po ślubie z Marią Sieniawską. W latach 40. XIX w. dobra te należały już do rodziny Zamoyskich. Po raz kolejny budowla zmieniła swoje oblicze w 1875 r., kiedy Stefan Zamoyski dobudował piętro, a całość zwieńczył stromymi dachami mansardowymi. Z tego okresu pochodzi też ganek z czterema filarami przy elewacji frontowej i kryta weranda przy wschodnim skrzydle pałacu.

W 1915 r. rozpoczął się dla majątku w Wysocku tragiczny okres. Obrabowany przez żołnierzy rosyjskich i spalony utracił bogate zbiory artystyczne, m.in. cenne obrazy i zabytkowe meble. W okresie międzywojennym, podczas długotrwałego remontu Zamoyscy mieszkali w sąsiadującej z pałacem oficynie. Po II wojnie światowej, która przyniosła nowe zniszczenia, przez kilka lat zabytek czekał na odbudowę. Od 1961 r. mieści się tutaj Dom Pomocy Społecznej.

fot. UG Laszki/fot. Andrzej Halwa; Pabbloz, Joanna Pyka (WikiCom)

turystyka smaki zielone eprocarpathia