Aktualności

Drewniany kościół z Rzochowa z 1843 r. w 2003 r. pieczołowicie rozebrano na deski i belki, przeniesiono do skansenu w Kolbuszowej i tam złożono, przy okazji odkrywając XIX-wieczne malowidła na płótnach.

Parafia w Rzochowie (dawne miasto, od 1 stycznia 1985 r. osiedle Mielca) powstała na początku lat 80. XIV w. prawdopodobnie z fundacji Leliwitów Tarnowskich. Pierwszy kościół parafialny miał powstać pomiędzy 1374 a 1431 r. z fundacji ówczesnego właściciela miasta Jana Tarnowskiego, kasztelana sandomierskiego. Druga data wydaje się bardziej wiarygodna – z 1431 r. pochodzi dokument wydany przez Zbigniewa Oleśnickiego, biskupa krakowskiego, mówiący o włączeniu do parafii w Rzochowie nowo lokowanej wsi o nazwie Ocieka.

Kościół od początku nosił wezwanie św. Marka Ewangelisty. W 1515 r. został podniesiony do rangi probostwa i otrzymał sześciu kapłanów pomagających w duszpasterstwie i zapewne w rozwoju oświaty. W latach 60. XVI w. Rzochów stał się ośrodkiem ruchu reformacyjnego. Jan Amor Tarnowski, dziedzic Rzochowa, Książnic i Kolbuszowej, w latach 1561–1572 świątynię zamienił na zbór kalwiński, w którym nabożeństwa odprawiał pastor Jan z Koprzywnicy. Rekatolizacja nastąpiła za czasów Stanisława Tarnowskiego.

W 1820 r. świątynię strawił ogień. Nową, wybudowaną na jej miejscu, zabrała (wraz z plebanią i cmentarzem) wielka powódź w nocy z 23 na 24 września 1839 r. W 1843 r. postawiono świątynię, która służyła parafianom do 2003 r. W maju 2008 r. przekazano ją z całym wyposażeniem i dzwonnicą na własność Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. W czerwcu 2010 r. zabytkowy zespół rozebrano i przeniesiono do skansenu, gdzie po poddaniu renowacji został na nowo postawiony.

Podczas demontażu odkryto XIX-wieczne malowidła na płótnach, którymi wyłożone było wnętrze kościoła (około 750 m2). Są to iluzjonistyczne malowidła przedstawiające kamienną ścianę z architektonicznymi detalami oraz z wizerunkami Ewangelistów i Apostołów na konsolach. Dodatkowo w prezbiterium, za ołtarzem głównym, ozdobna malowana kotara. Na deskach stropu odkryto malowidło przedstawiające Trójcę Świętą.

7 czerwca 2014 r. odbyła się uroczystość poświęcenia odnowionego kościoła koncelebrowana przez biskupa rzeszowskiego Jana Wątrobę. Od czasu do czasu odprawiane są w nim msze święte w rycie trydenckim.

turystyka smaki zielone eprocarpathia