Drukuj

 

Zespół pałacowy we wsi Żyznów (gm. Strzyżów). Kamienno-ceglany pałac zbudowany - na „resztkach” dworu wzmiankowanego w 1536 r. (zachowały się piwnice sklepione kolebkowo z połowy XVII w.) - dla Łempickich, którzy od 1847 r. byli właścicielami miejscowości. W II połowie XIX w. kolejna właścicielka Żyznowa Maria Straszewska, córka Hilarego Łempickiego, założyła wokół rezydencji park krajobrazowy ze stawem i wyspą. Przebudowany częściowo pod koniec XIX i na początku XX w. stracił wiele pierwotnych, klasycystycznych cech.

W 1917 r. właściciel dóbr hr. Witold Łoś sprzedał majątek Stanisławowi i Róży Bylickim. Po upaństwowieniu w 1944 r. pałac przeznaczono najpierw na szpital przeciwgruźliczy, następnie sanatorium. Od 1950 r. mieści się tu Państwowy Dom Dziecka, obiekt zarządzany przez starostwo strzyżowskie..
Budynek wzniesiony na planie wydłużonego prostokąta, nakryty prostym, czterospadowym dachem. Fasada z wgłębnym portykiem wspartym na ośmiu pełnych kolumnach, natomiast w elewacji ogrodowej portyk z tarasem stanowiącym przedłużenie ogrodu. 
W sąsiedztwie zabudowania folwarczne, budynek administracyjny zwany Andrzejówką i rozległy sad nad rzeką. W parku pomniki przyrody, m.in. kilkusetletnie dęby oraz dwie aleje: kasztanowa i lipowa.