Aktualności

Dawny kościół parafialny św. Katarzyny w Bachórcu (gm. Dubiecko). Wzniesiono go w latach 1760-1763 z fundacji Antoniego z Siecina Krasickiego. Gruntownie remontowany w 1856 r. zyskał wówczas neobarokowy wystrój malarski wnętrza. Od 1961 r. był nieużytkowany, funkcję sakralna pełniła wzniesiona obok nowa świątynia do której przeniesiono część wyposażenia, m.in. ołtarze. W 2000 r. rozpoczęto generalny remont kościoła, który przywrócił mu pierwotny wygląd.

W latach 2008-2012  r. odnawiano polichromie ścian i sufitu. Następnie przeniesiono do wnętrza jego dawne wyposażenie, które od kilku lat jest pieczołowicie konserwowane. Przy okazji na światło wychodzą małe „sensacje”: badania wykazały, że jeden z ołtarzy bocznych mógł być wykonany ok. 1710 r., a więc jest znacznie starszy od samego kościoła, w którym się znajduje. Może pochodził z poprzedniej świątyni - także drewnianej - jeszcze o proweniencji średniowiecznej, którą rozebrano przed wzniesieniem obecnej. Zgodnie z przekazem część starego budulca wykorzystano do wybudowania nowej świątyni.

Widoczne na zdjęciu zwieńczenie ołtarza jest już po konserwacji estetycznej, a pozostałe partie struktury plus obraz św. Józefa oczekuje na konserwację w kolejnych latach.

fot. ołtarzy Danuta Armata

turystyka smaki zielone eprocarpathia