Aktualności

Na tzw. Wzgórzu Plebańskim w Łańcucie w trakcie budowy domu dziennego pobytu dla osób starszych i chorych równolegle prowadzone są prace archeologiczne. W ich trakcie archeolodzy odkryli już szereg cennych, średniowiecznych artefaktów.

 

Wielu badaczy zajmujących się historią miasta uważa, że w miejscu dzisiejszego tzw. Wzgórza Plebańskiego - zajmowanego przez kościół farny i plebanię - pierwotnie znajdował się dwór warowny Pileckich, a później zamek Stadnickich.

W II połowie XIV w. Łańcut był własnością wojewody sandomierskiego Ottona Pileckiego z Pilczy. On właśnie wybudował wówczas pierwszy dwór obronny, który później został rozbudowywany. Budowla stała na wzniesieniu zwanym wcześniej Łysą Górą. W 1608 r. w wyniku sąsiedzkich potyczek zamek - wówczas własność znanego warchoła i awanturnika Stanisława Stadnickiego - został spalony przez starostę leżajskiego Łukasza Opalińskiego i już nieodbudowany.

Być może prowadzone roboty pozwolą potwierdzić tę tezę. Z ziemi wydobyto XV-wieczne, ozdobne kafle piecowe, bardziej typowe dla bogatej rezydencji, niż mieszczańskich domów. Odsłonięto także znaczny fragment XV-wiecznego muru ceglanego. Archeolodzy przypuszczają, że może to być część baszty obronnej. Prace są kontynuowane i kolejne odkrycia czekają.

 

fot.: https://www.facebook.com/Miasto-%C5%81a%C5%84cut-437916769665098/?hc_ref=PAGES_TIMELINE

turystyka smaki zielone eprocarpathia