Aktualności

Modernizacja dawnego teatru dworskiego rodu Ponińskich w Horyńcu-Zdroju, będącego elementem dawnego założenia pałacowego, w którym obecnie mieści się Gminny Ośrodek Kultury, pochłonie 1 350 tys. zł.

Od 1717 r. Horyniec należał do Stadnickich, ale po powtórnym ślubie Zofii Stadnickiej (owdowiała w 1815 r.) z Aleksandrem Ponińskim, znalazł się w rękach tego rodu. To za sprawą Ponińskich wieś Horyniec stała się uzdrowiskiem i znanym ośrodkiem kultury. Książę Leander (Leonard) Piotr Poniński herbu Łodzia - na życzenie syna, Ludwika Nikodema, miłośnika teatru - zbudował w latach 1843-1846 późnoklasycystyczny gmach teatru, w którym występowały zespoły teatralne z Krakowa, Lwowa i Wiednia.

Po zniszczeniach I wojny światowej odbudowany w 1935 r. Ponownie spalony w 1946 r. przez oddziały UPA, w efekcie czego z budynku zostały tylko ściany. Ponownie odbudowany i oddany do użytku dopiero w 1973 r. Obecnie odbywa się tu - nieprzerwanie od 1976 r. - Ogólnopolski Przegląd Amatorskich Zespołów Teatralnych Małych Form o „Róg myśliwski króla Jana”. W jury festiwalu zasiadała plejada polskich artystów: Aleksander Bardini, Agnieszka Osiecka, Kazimierz Kaczor, Jonasz Kofta czy Gabriela Kownacka.

Budynek ma ciekawą trójosiową formę. Dwa boczne skrzydła służyły kiedyś jako garderoby, biblioteka, szatnia oraz inne pomieszczenia użytkowe. Główną oś wyznacza część z salą, w której jest scena oraz dwie kondygnacje miejsc dla publiczności. Na zewnątrz, w centralnej części attyki, przetrwała do dzisiaj płaskorzeźba z herbem książąt Ponińskich „Łodzia”.

Gmach dawnego teatru jest wpisany do rejestru zabytków i wymaga sporych nakładów, które podniosłyby jego standard. Władze gminy przygotowały wniosek o dofinansowanie remontu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego i liczą na 85 proc. dofinansowania. W planach jest remont elewacji zewnętrznych i schodów, dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych, wymiana stolarki. Niezbędne jest także nowe nagłośnienie i wygospodarowanie pomieszczenia za sceną na sprzęt muzyczny. Zamknięciem tych prac będzie zagospodarowanie otoczenia budynku i wybudowanie parkingu.

fot. archiwalne: www.horyniec-zdroj.pl oraz www.biesiada.horyniec.info.

turystyka smaki zielone eprocarpathia